Dechová hudba Supraphon/Jindřich Bauer
Česká dechovka 2./Karel Vacek Zůstaň tu s námi
Upozornění: Zvýrazněny jsou skladby, na kterých se podílel umělec Jan Mácha. ×
Podobné tituly
Informace o albu
Karel Vacek (*21. března 1902 – †18. srpna 1982)
se narodil v Liberci, v rodině truhláře a muzikanta. Když se s rodiči přestěhoval do Prahy, naučil se mimo jiné hrát na housle, klarinet,trubku, lesní roh a kontrabas
a již od svých patnácti let hrál v pražských lidových kapelách.
Pro svou mnohostrannost byl velmi vyhledávaným muzikantem, během své vojenské služby hrál u vojenské hudby v několika různých posádkách.
V roce 1925 byl s českým cirkusovým orchestrem na "šňůře" po Francii, v roce 1929 byl v angažmá v jazzbandu Sama Baskiniho v Berlíně (mimo jinéspolu s R.A.Dvorským).
Po návratu do Prahy hrál v orchestru kina Lucerna, jazzové kapele Haryho Hardena a kvintetu Melody Boys R. A. Dvorského.
Tři roky hrál také v Osvobozeném divadle, v roce 1938 se vrátil k R.A. Dvorskému. Během druhé světové války objížděl česká města se svým vlastním orchestrem.
V roce 1956 již přestal hrát a věnoval se pouze skládání a občasnému dirigování.
Jeho celoživotní tvorba zahrnuje přibližně devadesát polek, valčíků a jiných skladeb počínaje cenami ověnčenou Cikánkou a lze vyjmenovat mnoho dalších, které zná každý milovník
dechovky: Láska nehněvaná, U našich kasáren, Za rok, za dvě léta, Hú a hú, Čtyři páry bílejch koní, Štěstí na rozcestí, Hej, panímámo,
Až se jednou potkáme, Skřivánek zpíval, Nikdy se nevrátí pohádka mládí a mnoho dalších.
Některé z nich si můžete poslechnout na našem výběru a přát si v duchu jeho názvu a jedné z Vackových nejznámějších polek - Zůstaň tu s námi!
Diskuze k albu